Szkoła dziedzictwa. Wielokulturowość
Szkoła dziedzictwa. Wielokulturowość
2016/2017
Druga edycja programu edukacyjnego „Szkoła Dziedzictwa” odbyła się pod hasłem: wielokulturowość. Zjawisko wielokulturowych relacji jest silnie zakorzenione w historii naszego kraju, tym razem jednak organizatorom zależało przede wszystkim na zwróceniu uwagi na lokalne wymiary relacji międzykulturowych. Zachęciliśmy szkoły do zbadania, czy w ich regionie, mieście, miasteczku, wsi były lub są obecne doświadczenia wielokulturowe. Jakie są ślady „spotkań” różnych kultur w lokalnych społecznościach? Czy dziś także mają miejsce, jakie jest ich współczesne oblicze? To pytania, na które odpowiedzią stały się projekty edukacyjne zrealizowane w szkołach.
Podczas wykładów przybliżyliśmy uczestnikom i uczestniczkom historyczne i współczesne ujęcie wielokulturowości. Natomiast podczas praktycznych warsztatów nauczyciele i nauczycielki poznali dwie metody dydaktyczne, które mogli wykorzystać przy przeprowadzaniu własnego projektu w szkole.
Do udziału w drugiej edycji programu zaprosiliśmy nauczycielki i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy po zakończeniu części szkoleniowej odbywającej się w Bramie Poznania zorganizowali w swoich szkołach projekty edukacyjne z wykorzystaniem metod dydaktycznych: lapbook oraz etnografii performatywnej.
Partnerem merytorycznym „Szkoły dziedzictwa. Wielokulturowość” jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Program jest objęty nonorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Pana Jacka Jaśkowiaka.
Nagrodzone szkoły:
- Szkoła Podstawowa w Śnieciskach
- Gimnazjum im. Kazimierza III Wielkiego w Pyzdrach
- Szkoła Podstawowa nr 20 w Poznaniu
Komisja postanowiła wyróżnić projekty szkół:
- Szkoła Podstawowa im. Ks. Jakuba Wujka w Siennie
- III Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Kantego w Poznaniu
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach
- Zespół Szkół im. Jana Brzechwy w Szamotułach
- Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łowyniu
GRATULUJEMY!
Lista projektów