Logowanie Rejestracja
Rozwiń sub menu

Zapomniana kobieca połowa dziejów Polski. Justyna Budzińska-Tylicka

Informacje szczegółowe

Celem projektu było poznanie historii Justyny Budzińskiej-Tylickiej, a przez jej postać - działań Polek u progu niepodległości i w pierwszych latach II RP oraz pokazanie aktualności tych idei w dzisiejszych czasach, jak również wzbudzenie refleksji nad brakiem kobiet w historii Polski i szacunku dla dokonań tych, o których powinniśmy pamiętać. My, Polki, nie chcemy być biernymi widzami, lecz chcemy czynu, chcemy wziąć bezpośredni udział w akcie zmartwychwstania państwowości polskiej - tak w 1917 r. na Zjeździe Kobiet mówiła Justyna Budzińska-Tylicka - nasza bohaterka.

Jako że projekt realizowany był w naszej szkole w ramach tygodnia projektowego, czyli szczególnego okresu na wiosnę, kiedy nie mamy "normalnych" lekcji, a wychodzimy w miasto i uczymy się inaczej patrzeć na otaczający nas świat, pomiędzy poniedziałkiem a czwartkiem przygotowywałyśmy się do finału akcji. W piątek odbywały się prezentacje wszystkich projektów.

Jak wyglądało przygotowanie i realizacja projektu? Zaplanowałyśmy nasz pop-up w jednej z sal szkolnych. Przypominał escape room. Przestrzeń podzielona była na cztery działy. Wchodząc, na drzwiach widać było planszę z pytaniem "Czym jest dla Ciebie kobiecość?", gdzie odbiorcy mogli wpisywać swoje skojarzenia, dzielić się przemyśleniami.

Następnie wchodziło się do sali, gdzie za kotarą z różowych bibułek znajdowała się tablica z podstawowymi informacjami na temat naszej bohaterki oraz obszar poświęcony pierwszej ze sfer jej działalności - Poradni Świadomego Macierzyństwa. Po zapoznaniu się z materiałami, odbiorca mógł odpowiedzieć na pytanie "Jak wspominasz swój pierwszy raz"? Odpowiedzi wpisywano na karteczkach, które można było przykleić na manekinie stojącym obok.

Dalej odbiorca wchodził w przestrzeń poświęconą działalności politycznej naszej bohaterki. Czerwona sfera informowała o działalności w PPS, hasłach głoszonych przez socjalistki oraz pokazywała aktualność ich postulatów. Aktywizacja uczestników odbywała się przez przypięcie pinezki pod zdjęciem przedstawiającym dany protest z ostatnich kilku lat. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, w jakich protestach brali udział nasi rówieśnicy i które cieszyły się największą popularnością.

Trzecia sfera - niebieska - dotyczyła działalności Justyny Budzińskiej-Tylickiej w Warszawskim Klubie Wioślarek. Był to pretekst, by pokazać szeroką gamę zajęć kobiet w wolnym czasie oraz ukazać rolę kobiecego sportu na ziemiach polskich oraz zapytać odbiorców, gdzie oni lubią spędzać wolne chwile. W tym celu wywiesiłyśmy mapę Warszawy, na której kolorowymi mazakami można było zaznaczać miejsca i pod mapą tworzyć legendę, dzięki czemu powstał spis wartych polecenia i sprawdzonych miejscówek w stolicy.

Czwarta sfera - zielona - dotyczyła działalności Budzińskiej-Tylickiej w Polskiej Lidze Kobiet na Rzecz Pokoju i Wolności. Po zapoznaniu się z informacjami na jej temat osoby oglądające naszą prezentację mogły wylosować z koperty cytat - słowa kobiety, Polki. Wybrałyśmy je tak, by pochodziły z różnych kresów historycznych i przedstawiały różny punkt patrzenia na kobiecość.

Ostatnim punktem "wycieczki" po sali, a tym samym po naszej wystawie, było biurko naszej bohaterki, na którym umieściłyśmy m.in. czajnik, z którego wylosować można było pytanie dotyczące wystawy. Na planszy nad biurkiem można było odpowiedzieć na pytanie: "Jak myślisz, o czym jest ten projekt?". Odbiorcy pisali, że to wystawa o kobiecości, buncie, o nas samych, o walce o prawa wyborcze, o walce o prawa kobiet - czyli o tym wszystkim, co było bliskie Justynie Budzińskiej-Tylickiej i nadal jest bliskie nam - młodym kobietom u progu dorosłości, żyjącym ponad 100 lat później.

Przygotowując wystawę, zebrałyśmy materiały ze starych gazet, czytałyśmy artykuły autorstwa naszej bohaterki, szukałyśmy zdjęć z epoki oraz zdjęć współczesnych. Wykorzystałyśmy materiały, które mieliśmy w szkole, jak np. drewniane ramy, krzesła i ławki, które stworzyły "korytarz", jakim można było przejść przez wystawę, tablice korkowe, manekina, akcesoria biurowe. Wykorzystałyśmy bibułę, tiul, papier.

Pracę podzieliłyśmy - za każdą z czterech sfer odpowiadała jedna lub dwie osoby. Koncepcję wymyśliłyśmy wspólnie z opiekunką projektu, Marią Weroniką Kmoch, nauczycielką historii i społeczeństwa.

W dniu prezentacji projektów, na zakończenie tygodnia projektowego, salę odwiedzili głównie drugoklasiści i drugoklasistki. Zaglądali do nas nauczyciele i nauczycielki, ale też koledzy i koleżanki z innych roczników. Na wejściu każdy dostawał krótką notkę o naszej bohaterce. Pamiątką był - oprócz tej ulotki - wylosowany cytat.

Justyna Budzińska-Tylicka, bohaterka, którą wybrałyśmy, może być kojarzona jako ta, która stała na czele delegacji proszącej Józefa Piłsudskiego o przyznanie Polkom praw wyborczych. Chciałyśmy pokazać ją z innej strony, ukazać mnogość działań, jakie podejmowała, wielozadaniowość i aktualność jej inicjatyw. Były to akcje oddziałujące na społeczność Warszawy, ale utożsamiać z nimi mogły się wszystkie Polki. Postawa naszej bohaterki - podobnie jak wielu kobiet jej współczesnych - jest godna naśladowania. Nie możemy zapominać o kobietach, które konsekwentnie walczyły o nowoczesne społeczeństwo polskie. Justyna Budzińska-Tylicka jest świetnym przykładem kobiety, która potrafiła pogodzić wiele zadań i bardzo prężnie działała na dobra innych.

To znamienne, że projekt przygotowała grupa złożona tylko z kobiet. Wrażenie zrobił na wszystkich i miło było usłyszeć głosy od kolegów i koleżanek z pytaniem, czemu takich projektów nie ma więcej. Z tego wnioskujemy, że nasza inicjatywa się podobała.

W czerwcu planowany jest w naszej szkole pokaz filmu "Siłaczki", który uznajemy za kontynuację naszego projektu. Jedną z bohaterek filmu w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego jest właśnie Justyna Budzińska-Tylicka. Dzięki temu jeszcze więcej osób dowie się o tej postaci i pozna fragment zapomnianej, a jakże ważnej historii Polek.

Dzięki projektowi udoskonaliłyśmy umiejętności: pracy w grupie, wyszukiwania i selekcji informacji, kreatywnego myślenia, planowania oraz atrakcyjnej prezentacji ważnych treści. Wzajemnie się motywowałyśmy.

Mamy nadzieję, że nasz pop-up choć w małym stopniu upowszechni wiedzę na temat tego, co zawdzięczamy kobietom takim jak Justyna Budzińska-Tylicka i jak ważne jest, by uwzględnić je w opowieści o przeszłości Polski.


Czas trwania projektu: 2019-04-08 - 2019-04-12
Liczba uczestników bezpośrednich: 8
Liczba uczestników pośrednich: 50
Etapy edukacyjne: Szkoła ponadpodstawowa

Instytucja: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie
Adres instytucji: ul. Zawiszy 13, 01-167 Warszawa

Zobacz plik
Autor: Maria Weronika Kmoch
Brama Poznania Bilety on-line